Gå til hovedindhold

Lokal eventpark vil vækste

Heidi Friis er direktør i virksomheden Event Park Danmark, som designer og afvikler events for virksomheder og private. Hun fortæller her om virksomhedens styrker:

Indhold

    ”De helt store styrker er, at vi har alt samlet på et sted og vi kan lave en fuld pakkeløsning med forplejning, mødelokaler og aktiviteter på et sted – i hjertet af Danmark. Og så kan alle være med. Vi rammer en bred skare med vores udbud. Måske kan alle ikke være med til alle aktiviteter, men så kan man nyde den smukke natur, mens kollegerne laver de lidt krævende aktiviteter. Vi startede for alvor op i 2019 og blev så ramt af covid i marts 2020. Vi var nystartede, så der var ikke noget, der hed en hjælpepakke til os. De gæster, som vi havde haft inde før nedlukningen, havde dog god feedback til os, så vi fik mulighed for at finpudse nogle ting. Krigen i Ukraine og den voksende usikkerhed i verden er også noget vi kan mærke. Virksomhederne er lidt påpasselige med at bruge penge på medarbejderne. Fordelingen af gæster her i parken er ca. 70 pct virksomheder og ca. 30 pct private. Så vi sidder hele tiden og kigger ind i, hvordan vi kan markedsføre os bedst muligt. Vi har stort set ikke brugt penge på markedsføring, da rygtet om, at vi er et godt sted, spreder sig som ringe i vandet. Og vi er meget privilegerede med, at vores kunder anbefaler os - det er stadig den primære måde vi får nye kunder på”.

    Lokal inddragelse i hjertet af Danmark

    Med placeringen i Løsning tæt på motorvejen, tiltrækker Event Park Danmark gæster fra hele Danmark. Og virksomheden er glade for samarbejdet med kommunens instanser:

    ”Jeg synes, at Hedensted Erhverv er gode til at fortælle om tilbuddene og inddrage os i netværk etc. Og hvis der er noget der driller, skal jeg bare ringe til en af dem fra Hedensted Erhverv – så kan de pege mig i den rigtige retning. Jeg synes at både kommunen og Hedensted Erhverv er meget løsningsorienterede. Og så er beliggenheden unik. Vi ligger i hjertet af Danmark og der er ikke langt til motorvejen herfra. Derfor kan vi tiltrække gæster fra hele landet. Og når vi holder polterabend eller andet, hvor folk ikke kan køre efterfølgende, har vi overnatningsmuligheder i form af shelterplads og bunkhouse, som er en villa vi har indrettet med køjesenge. Og ellers har vi gode samarbejder med den lokale kro eller Zleep-hotellet i Recharge City, hvis man vil have lidt mere komfort. På den måde er vi gode til at samarbejde lokalt i kommunen”.

    Full service uden ekstraregninger

    Når man har booket et event hos Event Park Danmark, får man alle de gode og sjove aktiviteter og muligheder samlet på et sted til en fast pris. Heidi fortæller:

    ”Jeg tror, at vi er helt unikke ved, at vi har alt samlet på et sted, eksempelvis til polterabender. Typisk skal man til en polterabend fragtes rundt til mange forskellige steder i løbet af en dag, fyldt med aktiviteter. Vi har det hele samlet på et sted - in house så at sige. Både med aktiviteter, forplejning, bar og overnatning. Til virksomhederne er det at vores aktiviteter er varierede og ligger midt i naturen blandet med nogle unikke mødelokaler. Og vi har jo også gratis parkering – når man først har booket og betalt et arrangement hos os, kommer der ikke ekstraregninger fra højre og venstre. Vi kan arrangere lige fra afhentning, over afvikling af arrangementet, til forplejning, overnatning og hjemtransport hvis der er behov for det”.

    Højere belægning og skabelse af arbejdspladser

    Heidi har en ambition om, at parken kommer til at tiltrække ca. 10.000 gæster om året. Men hun understreger samtidig, at lokalsamfundet ikke skal være nervøse for at blive overrendt:

    ”I den ideelle verden skal vi have flere gæster. Men jeg har ikke nogen vision om, at vi skal være Djurs Sommerland agtigt. Med det mener jeg, at vi skal forblive et eksklusivt sted, hvor man gerne vil betale for at få det lidt ekstraordinære. Vi skal kunne lave en sund forretning med omkring 10.000 gæster årligt. Og lokalområdet skal ikke være nervøse for at vi tiltrækker så mange, som de gør i Djurs Sommerland. Gæsterne herude skal vide og anerkende at vi er et unikt sted. Min vision er også at folk ved hvem vi er, hvad vi står for og at gæsterne ved, at vi yder en unik service. Det skal være alment kendt at personalet hos os er servicemindede og behagelige. Og så vil jeg selvfølgelig gerne være med til at skabe nogle flere jobs. Vi vil også gerne have sat blus under vores mødefaciliteter og på den måde få nogle flere hverdagskunder ind. Lige pt. Kører belægningen primært fredag og lørdag. Og det er en af de meget håndgribelige målsætninger for 2025 – at få flere ind i hverdagene”.

    Faktaboks

    Event Park Danmark arrangerer og afholder events til forskellige lejligheder. Både for private selskaber og virksomheder. Virksomheden har erfaring med mange typer arrangementer, herunder fødselsdage, polterabender, netværksgrupper, teambuilding, blå mandag osv. Alle events skræddersyes efter kundernes ønsker, så der kan tages højde for specielle behov. Det sikrer, at alle får en god oplevelse. Event Park Danmark råder over 54 hektar og mulighederne er mange. Lige fra ATV Safari og Paintball til arrangementer i baren, fodboldgolf og eventuelle kombinationer. Og med den centrale beliggenhed i Løsning tiltrækker parken gæster fra hele Danmark.